objavljeni detalji istrage

Mujkić poslao poruku Kraljiću: 'Ove dvije bombe nisu radi Dine Merlina'... Zašto se tačno sumnjiče uhapšeni u akciji 'Catering'?

Hronika29.08.26, 17:25h

Mujkić poslao poruku Kraljiću: 'Ove dvije bombe nisu radi Dine Merlina'... Zašto se tačno sumnjiče uhapšeni u akciji 'Catering'?
Između ostaloga, u detaljima iz istrage Tužilaštva KS navode se i poruke koje je osumnjičeni Mirsad Mujkić slao menadžeru Dine Merlina

 

 

 

U Općinskom sudu u Sarajevu danas je održano ročište uhapšenima u akciji "Catering", za koje je Tužilaštvo KS zatražilo određivanje jednomjesečnog pritvora.


Pritvor je zatražen za Anela Sejfovića, Tarika Džombu, Hamzu Asotića, Adnana Maglića, Harisa Ćatovića, Mirsada Mujkića i Admira Arnautovića Šmrka. Pritvor je zatražen i za uhapšenog doktora iz Travnika Midhata Asotića, ali on se zbog zdravstvenih problema nije pojavio u sudnici.


Tužioci Tužilaštva KS nisu danas detaljno obrazlagali svoj prijedlog za određivanje pritvora, koji sadrži 144 stranice i u koji je Raport imao uvid. Kako su naveli, pritvor traže za sve osumnjičene zbog opasnosti da će uticati na svjedoke, saučesnike i istragu, te zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog djela.


Raport je u posjedu kompletnog prijedloga Tužilaštva KS i osnova sumnje koji se osumnjičenima stavljaju na teret. Radi se o, kako navodi Tužilaštvo KS, krivičnim djelima koja su počinjena od kraja januara do kraja jula ove godine.


Raport ekskluzivno objavljuje detalje iz istrage i dokaze do koji su došli tužioci, a nakon posebnih istražnih radnji pripadnika MUP-a KS. Svim uhapšenima su prisluškivani mobiteli i praćeni su duži vremenski period.


U obrazloženju Tužilaštva se navodi da su 28.08.2026. godine zaprimili Izvještaj o izvršenom krivičnom djelu MUP-a Kantona Sarajevo, Uprava policije, Sektor krim. policije, Odjeljenje za imovinske delikte od 28.08.2026. godine, koji je sačinjen zbog sumnje da su osumnjičeni Sejfović Anel, Džomba Tarik, Ahmić Tarik, Biber Haris, Hadžović Sead, Ćato Almedin, Asotić Mithat, Asotić Hamza, Maglić Adnan, Catović Haris, Mujkić Mirsad, Arnautović Admir, Halilović Jasmir i Hasić Elvir počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret.


Zanimljivo je da je do sada Hasić nije uhapšen. Raport je ranije objavio da Tužilaštvo sumnjiči 14 osoba.


Evo zašto se sumnjiče Sejfović Anel, Asotić Mithat, Asotić Hamza, Halilović Jasmir, Ćatović Haris i Maglić Adnan.


Tužilaštvo tvrdi da je ova šestorka u vremenskom periodu od kraja 2025. godine do dana 27.08.2026, godine, na području Kantona Sarajevo i Srednjo-Bosanskog kantona, po prethodnom dogovoru, ozbiljnom prijetnjom pokušali prisiliti Agović Nedžada i Agović Edvina da u korist Asotić Mithata i Asotić Hamze, otac sina iz Travnika radi naplate navodnog duga u iznosu od 20.000 KM.


Kako se navodi, Asotići su angažovali Maglić Adnana i Ćatović Harisa, a oni Sejfović Anela i Halilović Jasmira, koji dug je angažovanjem navedenih lica prerastao u iznos od oko 200.000 KM, pa je tako na sebe naplatu duga preuzeo Sejfović Anel.


"On je više navrata pozivao oštećenog Agović Nedžada i Agović Edvina putem mobilnog telefona da bi dana 03.12.2025. godine, pozvao Agović Nedžada, upućujući ozbiljne prijetnje riječima da je on opasan, da mu Agović Edvin duguje 200.000 KM i da svaki dan cifra može biti sve veća i veća, a potom mu se povišenim tonom obraćao riječima da će biti ogromnih problema, da ga ne zanima policija i da se ne boji policije, navodi se u rješenju Tužilaštva. 


Dalje se navodi da su krajem 2025. godine, na području Travnika, Asotić Mithat, Asotić Mirza, Sejfović Anel, Halilović Jasmir, Maglić Adnan i Ćatović Haris, donijeli odluku da Halilović Jasmir, kao vid upozorenja izvrši paljevinu jednog od autobusa u vlasništvu Agović Nedžada, do koje realizacije nije došlo, usljed intervencije policijskih službenika PU Travnik.


Šta se dalje navodi u optužnici možete čitati ovdje.


(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook