Mostar se od jutros suočava s ozbiljnom ekološkom krizom nakon što je oko 9 sati izbio požar na deponiji komunalnog otpada Uborak. Gust dim koji se širi s mjesta požara zahvatio je šire gradsko područje, a posebno su pogođena sjeverna mostarska naselja.
Situacija na terenu ocjenjuje se veoma ozbiljnom, a vatrogasne ekipe uz podršku zračnih snaga ulažu velike napore kako bi požar stavile pod kontrolu. Na gašenju je angažovano više vatrogasnih vozila i brojni pripadnici vatrogasnih službi, dok iz zraka pomoć pruža avion Air Tractor. Od samog početka akcije uključeni su i pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine-
Iz gradskih službi upućen je apel građanima da izbjegavaju boravak na otvorenom, posebno u široj okolici deponije.
– Strogo se preporučuje izbjegavanje bilo kakvih aktivnosti na otvorenom prostoru u široj okolici odlagališta – navodi se u saopćenju.
Građanima se savjetuje da zatvore prozore i vrata svojih domova, naročito tokom noćnih i jutarnjih sati kada atmosferske prilike uzrokuju spuštanje dima u niže slojeve zraka.
Prema informacijama iz Grada Mostara, sagorijevanje specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije otežava gašenje požara i uzrokuje stvaranje velike količine gustog dima koji se širi gradom.
Nadležne službe nastavljaju pratiti situaciju na terenu i pozivaju građane na oprez te pridržavanje svih preporuka dok traje intervencija.
(DEPO PORTAL/af;Foro:FENA)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook