Predsjednik SAD, Donald Trump, izjavio je da razmišlja o napuštanju NATO alijanse, ali veliki problem predstavlja zakon koji je njegov državni sekretar Marco Rubio donio prije tri godine.
Naime, 2023. godine je u sklopu Zakona o nacionalnoj odbrani usvojen i prijedlog kojim bi se odluka o napuštanju NATO mogla donijeti isključivo s podrškom dvije trećine Senata ili zasebnom odlukom Kongresa.
Jedan od autora ovog prijedloga bio je Marco Rubio, tada senator iz savezne države Florida, koji je često isticao prednosti Alijanse u sklopu svog viđenja vanjske politike.
Ipak, Rubio je sada preuzeo sličnu retoriku od svog šefa. U više medijskih istupa, američki državni sekretar je naglašavao da je saglasan s Trumpovim stavom da SAD trebaju "razmisliti o napuštanju NATO-a".
- Nekada je Alijansa imala važnu ulogu jer je Amerika, putem NATO-a, mogla da projektuje svoju snagu širom svijeta. Sada je to postala jednosmjerna ulica gdje naši saveznici ne žele da nam budu na raspolaganju u Iranu - rekao je Rubio za Fox News.
Kako republikanci nemaju dvije trećine senatora, kao ni dovoljne većine u oba doma Kongresa da podrže napuštanje NATO-a, SAD će i dalje biti dio ove Alijanse, bez obzira na Trumpove najave.
(DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook