Radna grupa koja radi na izradi novog Zakona o radu FBiH još nije usaglasila stavove o dodatku na plaću po osnovu minulog rada.
Dok sindikat insistira na njegovom uvrštavanju u zakon, poslodavci žele da to pitanje ostane regulisano kolektivnim ugovorima koji obuhvataju tek dio radnika.
Ministarstvo rada i socijalne politike predlaže cjelovitije uređenje instituta plaće, ali konačan dogovor tek se očekuje.
Na koji način će se uplaćivati dodatak na radni staž radnika, u kojem procentu i na koji način će poslodavac biti u obavezi da to realizuje, pitanje je o kojem Radna grupa koja radi na izradi novog Zakona o radu u Federaciji BiH još nije usaglasila stavove.
Poslodavci hoće jedno, a sindikat drugo, predstavnici Ministarstva pokušavaju da "pomire" stavove.
Do sada su poslodavci radnicima uplaćivali određeni, "mizerni procenat" na minuli staž u iznosu od 0,06 posto i to većina njih samo za staž u toj kompaniji, a ne za radnikov minuli staž.
Novim zakonom trebalo bi to da se promijeni, ali kako i u kojem omjeru još nije dogovoreno.
Iz Ministarstva rada i socijalne politike Federacije BiH Faktoru su kazali da je predloženo obuhvatnije regulisanje instituta plaće, u smislu da je, pored osnovne, odnosno ugovorene plaće, predviđeno i uređenje pojmova dodataka i ostalih prihoda kao sastavnih dijelova iste.
- U tom pogledu, pravo na uvećanje za navršene godine penzijskog staža bi predstavljalo dodatak na plaću, međutim ističemo da je za konkretno normativno uređenje potrebno prethodno usaglašavanje socijalnih partnera i ostalih relevatnih nadležnih institucija - podcrtavaju iz resornog ministarstva.
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, čiji predstavnik je član Radne grupe za izradu prednacrta Zakona o radu u FBiH, za Faktor kaže da je SSSBiH tražio da u članu koji reguliše dodatke na plaću uđe i dodatak po osnovu minulog rada.
-To za sada nije prihvaćeno ni odbijeno nego je evidentirano kao zahtjev sindikata. Poslodavci su, pak, tražili da se u tom članu ne pominje nijedan dodatak nego da sve bude prepušteno kolektivnim ugovorima, koji jedva da pokrivaju otprilike 40 posto radnika, ako i toliko - kazao je Šatorović.
Admir Čavalić, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, za Faktor ističe da parlamentarci tekst ovog zakona nisu dobili još ni u formi nacrta, te da što vrijeme više prolazi pitanje je hoće li to zaživjeti u ovom mandatu.
- S radom nastavljamo tek u septembru, ako bi dobili taj nacrt trebala bi nam sigurno godina da prođemo tu javnu raspravu, pošto je to bitan zakon za našu privredu, a i radnike - kaže Čavalić.
Ističe da bi, kada je u pitanju naknada na minuli rad, odnosno staž, trebalo voditi računa o dobrobiti radnika i da bi Vlada FBiH tu trebala ići u korist radnika bez obzira na sve, a omogućiti i radniku kako će pregovarati s poslodavcem u smislu priznavanja i nepriznavanja staža.
(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook