jesmo li svjesni šta se dešava

Posavina se suši, Sarajevo ostaje bez vode! Profesor upozorava: 'Bojim se da kiša i zahlađenje neće popraviti stanje'

Hronika26.07.25, 13:27h

Posavina se suši, Sarajevo ostaje bez vode! Profesor upozorava: 'Bojim se da kiša i zahlađenje neće popraviti stanje'
"Oslanjamo se na izvore i Bačevo, a ono je sve slabije. Sarajevo i vodosnabdijevanje je postalo talac Bjelašnice i divlje urabanizacije u Babinom Dolu, gubitka šume"

 

 


Prof.dr. Dalibor Balian sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, kazao je kako je situacija u cijeloj Bosni i Hercegovini veoma teška i da to datira 15-20 godina unazad. Kiše je malo, temperature su veće, snijega - nema. Poplave ili veće količine padavina budu lokalno. Zemlja je suha, šume pate.


"Zemlja suha, šume pate"


- Bojim se da u narednim danima, iako su najvili malo zahlađenje i kiše, da to neće popraviti situaciju koju imamo jer problem je što zimske količine padavina su bile jako male, puno južnih vjetrova, vrlo malo vode je otišlo u tlo koje je sada suho. To nam se dešava 15-20 godina unazad. Imamo mi poplave, ali to su ekscesi koji se dese na jednom mjestu, dok je na drugim mjestima suša - rekao je prof. dr. Balian u raztgvooru za N1.


Govorio je i o situaciji u Posavini koja je nekada bila poznata po obrađenim poljima s uspješnim žetvama.


- U Posavini je žetva bila vrlo slaba. Očekuje se i slav urod kukuruza jer nemamo dovoljnu količinu padavina. Kako se održava na poljprivredu odražava se i na šume. Naše šume pate. A mi se ne odnosimo prema šumama kao ne treba, siječemo ih i krčimo, ne podižemo nove, imamo požare. Požar u Rami je, prema informacijama koje sam dobio, izazvan namjerno -rekao je.


Prozor/Rama u opasnoj situaciji


Ističe da sada Prozor/Rama može doći u situaciju kao i Donja Jablanica.


- Šuma koja gori je iznad samog naselja, nekoliko sela ramskog područja. I ako se pojavi obilnija kiša, imat ćemo bujice koje će saprati taj tanki sloj zemlje, kamen i možemo očekivati veliku materijalnu štetu i ne daj Bože ljudske žrtve. Da to spriječimo, moramo preventivno djelovati. Ne treba nam kanader, treba nam preventiva i da se reaguje odmah u prvim trenucima požara. Ovaj požar će sigurno ostaviti trag na izvore koje pune Ramsko jezero, bit će manja količina vode u izvorima i jezeru, samim time i struje - upozorio prof.dr. Balian.


Upozorava: "Ako nemamo šume, nemamo ni vode!"


Podsjeća da je i Sarajevo u problemu, posebno s vodom.


- Oslanjamo se na izvore i Bačevo, a ono je sve slabije. Sarajevo i vodosnabdijevanje je postalo talac Bjelašnice i divlje urabanizacije u Babinom Dolu, gubitka šume. Pogledajte od samog Vrela Bsone koliko je veliko sušenje šume. Ta zona još nije potpuno deminirana da bi se to moglo sanirati jer sa svakim osušenim drvetom imamo manje vode u izvorima kojima se grad sanbdijeva vodom - kazao je.


Naglašava da "nemamo puno vremena".


- Natežemo se oko federalnog zakona o šumama. Treba imati fondove koji će u ovakvim situacijama poslužiti za intervencije. Edukacija. Mi svake godine ovo govorimo, ali vrlo malo se realizuje. Moramo krenuti s edukacijom od vrtića. Velika je odgovornost lokalnih političara koji dozvoljavaju divlju urbanizaciju tamo gdje ne treba - vodozaštitna zona 1. kategorije na Ilidži, a gradi se benzinska pumpa u vodozaštinoj zoni 3. kategorije itd. - upozorio je.


Detaljne posljedice pogledajte u videu OVDJE.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook