Britanske plaže, obalna područja, pa čak i pojedini veći gradovi trenutačno su pod opsadom milijuna bubamara. Insekti se mogu naći na odjeći, kućnim ljubimcima, pa čak i na hrani iz okolnih restorana. Brojni stanovnici i turisti bježe od njih.
Snimka prikazuje turiste kako u žurbi skaču u svoje automobile kako bi se zaštitili od invazije bubamara. U selu Burnham-on-Sea stvorili su se gusti rojevi, bubamare su se udobno smjestile na pješčanim dinama i morskim algama duž obale. Jedan stanovnik rekao je za The Sun: "Oni su posvuda – na pijesku, na zidovima, čak i na odjeći ljudi."
U restoranima su završili na tanjurima, čašama za piće i gostima. Čak je i testna kriket utakmica između Engleske i Indije u Londonu morala biti privremeno prekinuta kada su bubamare poremetile tijek igre. Zamjenik kapetana Engleske Ollie Pope komentirao je to riječima: "Nikada nisam vidio ništa slično!" Korisnik Reddita iz istočnog Londona prijavio je još tisuće bubamara na prozorima i vratima.
Stručnjaci kažu za BBC da su rekordne vrućine u inače umjerenijoj klimatskoj zoni glavni razlog ovog događaja. Tople temperature ubrzavaju razmnožavanje lisnih uši, koje su glavna hrana bubamara. Osim toga, obale služe kao utočišta - ovdje se skupljaju za ishranu i odmor.
Ekolozi prof. Helen Roy (Britanski centar za ekologiju) i dr. Peter Brown (Sveučilište Anglia Ruskin) potvrđuju za The Telegraph da su to autohtone vrste. Ipak, njihove ekološke koristi ostaju neosporne jer podržavaju ekološku ravnotežu.
Stručnjaci uspoređuju ovaj događaj s toplinskim valom 1976. godine, kada je na obalama viđeno preko 23 milijarde bubamara, prenosi Sl. Dalmacija.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook