Zakon koji je mogao koštati Republiku Srpsku međunarodnog bankarskog sistema pao je u Narodnoj skupštini – ali ideja da se banke natjeraju da posluju s licima pod sankcijama još živi.
Naime, u skupštinskoj proceduri bio je Nacrt izmjena i dopuna Nacrta zakona o platnom prometu u RS koji bi bankama u ovom entitetu zabranio da blokiraju račune "crnolistašima".
Zora Vidović, ministrica finansija RS-a najavila je pripremu sveobuhvatnog zakona o platnom prometu, te i sama kazala da je nepravedo i neprihvatljivo da fizička i pravna lica koja su na "crnim listama" ne mogu raspolagati svojim zarađenim plaćama.
Zaštita bankarskog sistema
Edis Ražanica, predsjednik Udruženja banaka u BiH za Faktor ističe da nema razloga da komentariše zakonski prijedlog "grupe građana" kad on nije prošao parlamentarnu proceduru.
- Čekamo da dobijemo na uvid Nacrt, kako je ministrica finansija RS Zora Vidović rekla, sveobuhvatnog zakona o platnom prometu u ovom entitetu, pa ćemo onda dati svoje mišljenje. U svakom slučaju štitit ćemo bankarski sistem u BiH - kazao je Ražanica.
Šta bi se rizikovalo zbog par firmi koji su na crnoj listi pitali smo ekonomske stručnjake?
Bruto bilansna aktiva (gotovina, depoziti, krediti, hartije od vrijednosti, materijalna i nematerijalna imovina, potraživanja i akumulirane kamate..) bankarskog sektora RS iznosi 11,2 milijarde KM.
Sankcije vs. stabilnost
Sve je to, ističu ekonomski stručnjaci, moglo doći u pitanje to može doći u pitanja, ako se banke, zbog usvajanja zakona, počnu seliti u FBiH i/ili gubiti dozvolu za međunarodno poslovanje.
Poznato je da je najčešći razlog za gubitak SWIFT pristupa kršenje međunarodnih sankcija, odnosno ako banka obavlja transakcije sa licima, firmama ili državama koje su pod sankcijama OFAC-a (Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD), UN-a i EU-a, a to se upravo, prethodnim Nacrtom koji je pao tražilo, a čini se da će slično biti i sa sveobuhvatnim Zaknom o platnom prometu u RS, od njih traži da urade, bez obzira na moguće posljedice.
Podsjetimo, NSRS nije usvojila Nacrt zakona o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kojim se pokušalo zabraniti bankama u Bosni i Hercegovini da zatvaraju ili blokiraju račune osobama i kompanijama koje se nalaze pod sankcijama trećih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države.
Dopune pomenutog zakona predviđale su da banke mogu jednostrano zatvoriti račun isključivo u slučajevima kada je on korišten nezakonito ili otvoren na osnovu falsifikovanih dokumenata, ali ne i zbog uvrštavanja vlasnika na strane sankcione liste. Također su bile predviđene visoke novčane kazne - između 20.000 i 80.000 KM - za banke koje odbiju otvoriti račun ili zatvore postojeći osobama pod sankcijama.
Uprkos očekivanjima da će prijedlog biti usvojen, gotovo svi zastupnici glasali su protiv - i iz vladajuće koalicije i iz opozicije.
Kontraverze
Zora Vidović, ministrica finansija RS-a rekla je da zakonski mora biti riješeno da se ne smije nikada ugasiti račun bilo kojeg pojedinca preko kojeg prima svoj zarađeni dohodak.
- To će posebno biti tretirano novim zakonom o platnom prometu, ali i sada se to nalazi u našim zakonima - rekla je Vidović tokom skupštinske rasprave o Nacrtu zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu, koji je pred parlamentom kao građanska inicijativa.
Vidovićeva je navela da je Vlada Republike Srpske izrazila rezervu prema navedenoj inicijativi u kojoj stoji da bi Agencija za bankarstvo RS-a mogla da uzme na sebe utvrđivanje rizika.
- To nikako nije dobro i ne može biti zato što je Agencija kontrolni organ banaka i ona ne može preuzimati rizike - rekla je Vidovićeva.
Ona je dodala da se u narednom periodu moraju ozbiljno zaštititi fizička lica i njihovi bankovni računi.
- Razumijem ovu građansku inicijativu jer je Republika Srpska pretrpjela veliku štetu u prethodnom periodu. Fizička lica i pravna lica su pretrpjela veliku štetu, to jest ugrožavanje privredne aktivnosti RS - rekla je Vidović koja nije precizirala u kojoj je fazi priprema sveobuhvatnog zakona.
Faktor je Vidović uputio i pitanje u kojoj fazi je sveobuhvatni zakon i šta će sada biti s Nacrtom koji su odbili zastupnici, ali odgovor nismo dobili.
Admir Čavalić, ekonomski stručnjak ističe za Faktor kako je ovdje riječ o vrlo kontraverznom zakonskom rješenju i vjerovatno se zbog toga u zadnji čas odustalo od usvajanja tih izmjena zakona.
- Vidjet ćemo da li je izjava ministrice samo puka najava sveobuhvatnog zakona ili, pak, ozbiljno Ministarstvo finansija RS ide u tom pravcu. Bilo bi dobro da se ne ide u tom pravcu, jer se narušava kredibilitet bankarskog sektora u entitetu RS. Tu govorimo, prije svega, o privatnim, inostranim bankama i moguće da bilo kakvi nasilni zakoni ovog tipa mogu narušiti kredibilitet, ali i obeshrabriti neke banke da posluju na ovom tržištu - kazao je Čavalić, te dodao da se zbog toga vagalo do zadnjeg časa i da postoji neki oprez da se ne ide tek tako "grlom u jagode" u ovom pravcu zbog par klijenata koji ne mogu da ostvare bankarske usluge.
Naglašava da je ključno pitanje da li žrtvovati stabilnost sveukupnog finansijskog, bankarskog sistema za par pojedinaca koji imaju problema sa administracijom SAD.
(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook