Prognoza

Sve i dalje 'gori': Upaljeni su meteoalarmi, ali hoće li pasti kiša i rashladiti BiH?

Hronika06.07.25, 10:00h

Sve i dalje 'gori': Upaljeni su meteoalarmi, ali hoće li pasti kiša i rashladiti BiH?
Dugotrajni period natprosječnih temperatura zraka nepovoljno djeluje na osjetljiviji dio populacije, hronične bolesnike, naročito sa ishemijskim problemima, trudnice, starije osobe i djecu. Opštu sliku dodatno će pogoršavati povećanje naoblake i omorina u poslijepodnevnim satima

 

 

U Bosni i Hercegovini jutros je sunčano vrijeme uz malu oblačnost.

 

Temperature zraka u 08 sati: Sokolac 14 stupnjeva, Bugojno 17, Srebrenica 18, Zenica 19, Sarajevo 20, Banja Luka i Livno 21, Doboj, Jajce, Prijedor, Sanski Most i Tuzla 22, Bijeljina i Trebinje 24, Gradačac 25, Mostar 26 stepeni. 

 

Danas će u Bosni i Hercegovini biti sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i dalje će biti vruće. U drugom dijelu dana širom Bosne i na sjeveru Hercegovine mogući su lokalni pljuskovi i grmljavina. Lokalno je moguća i pojava grada.

 

Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera. N

 

Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 33 i 37, na jugu zemlje do 39 stepeni.

 

U Sarajevu sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Povećanjema oblačnosti, pljuskovi sa grmljavinom su mogući u poslijepodnevnim satima. Najviša dnevna temperatura zraka oko 34 stepena.

 

Dugotrajni period natprosječnih temperatura zraka nepovoljno djeluje na osjetljiviji dio populacije, hronične bolesnike, naročito sa ishemijskim problemima, trudnice, starije osobe i djecu. Opštu sliku dodatno će pogoršavati povećanje naoblake i omorina u poslijepodnevnim satima.

 

Moguće su meteopatske reakcije poput glavobolje, nervoze, iscrpljenosti, u noći problemi sa snom. Neophodno je maksimalno se prilagoditi aktuelnim vremenskim prilikama, reducirati boravke na otvorenom i duže izlaganje suncu, osobito na izletištima, pridržavati se uputa nadležnih službi.

 

Za BiH su danas "popaljeni" žuti i narandžasti meteoalarmi. Konkretno, za područje Bihaća, Livna, Zenice, Sarajeva i Tuzle izdat je žuti, a za sve ostale dijelove BiH narandžasti meteoalarm. Podsjećamo, žuti meteoalarm znači da vremenske prilike mogu biti potencijalno opasne, bilo da se radi o obilnijim padavinama, ili, kao u ovom slučaju, visokim temperaturama. Narandžasti meteoalarm zbači da su vremenske prilike opasne po zdravlje ljudi. Postoji samo još jedan nivo, a to je crveni meteoalarm, koji označava izuzetno opasno vrijeme, ali za sada nije upaljen u BiH.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook