Na Klinici za radiologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS, nijedan pacijent nije odbijen niti mu je uskraćena usluga, saopćeno je iz KCUS-a nakon što su se, kako su kazali, u pojedinim medijima pojavile informaciju o uskraćivanju usluga.
"Na Klinici za radiologiju KCUS-a nijedan pacijent nije odbijen niti mu je uskraćena usluga. Svi pacijenti dobijaju termine za dijagnostičke i interventne procedure u skladu sa uputnom dijagnozom i stepenom hitnosti. Hitni pacijenti se odmah upućuju na izvođenje neophodnih dijagnostičkih procedura, dok ležeći pacijenti, kao i novootkriveni onkološki i hematološki bolesnici, termine za dijagnostičke preglede dobijaju najkasnije u roku od sedam dana. Biopsija dojke, u slučaju sumnje na malignitet, također se obavlja u roku od sedam dana", navedeno je u saopćenju.
Prema daljnjim navodima iz te klinike, pedijatrijska populacija ima prioritet pri zakazivanju termina za dijagnostičke i interventne procedure jer je Klinika za radiologiju jedina zdravstvena ustanova u Kantonu Sarajevo koja izvodi određene dijagnostičke i interventne procedure za djecu uključujući ultrazvučne preglede za djecu do dvije godine starosti, CT i MRI preglede u opštoj anesteziji, kontrastne dijagnostičke procedure te različite intervencije kao što su biopsije tumorskih promjena, drenaže i plasiranje nefrostome.
Ambulantni pacijenti dobijaju termine prema uputnoj dijagnozi i stepenu hitnosti. S ciljem smanjenja lista čekanja i ubrzanja pristupa dijagnostičkim i interventnim procedurama, na Klinici za radiologiju su tokom 2024. godine uvedene radne subote u dvije smjene za CT i MRI preglede.
Time su liste čekanja za pojedine procedure skraćene i do šest mjeseci, tvrde iz te klinike.
Broj zahtjeva za dijagnostičkim i dijagnostičko-interventnim procedurama je u porastu. Evidentiran je rast obavljenih usluga za 19,5 posto u odnosu na prethodne godine. Klinika za radiologiju KCUS-a realizira približno 78 posto svih radioloških dijagnostičkih procedura urađenih u zdravstvenim ustanovama Kantona Sarajevo.
Napominju također da je rad ljekara u privatnim zdravstvenim ustanovama dozvoljen u skladu sa važećom regulativom i pod strogom kontrolom Komisije KCUS-a.
Privatni rad pojedinih ljekara bio je dozvoljen i kod prethodnog menadžmenta uprkos tome što je bio "javno zabranjen".
Iz Klinike za radiologiju KCUS-a zahvaljuju svim pacijentima i građanima za razumijevanje i povjerenje koje im ukazuju, navedeno je u saopćenju KCUS-a - Klinike za rdiologiju.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook