KENAN MAGODA/ POGLED U SARAJEVO DANAS

Kažu, svi smo isti... To im je posljednja slamka spasa kad vide da Sarajevo više ne liči na polumrtvo mjesto kakvo su nam ostavili!

Kultura03.07.25, 10:34h

Kažu, svi smo isti... To im je posljednja slamka spasa kad vide da Sarajevo više ne liči na polumrtvo mjesto kakvo su nam ostavili!
Neka nastave pričati. Mi ćemo nastaviti raditi. A svima kojima smeta to što više ne znaju hoće li prije na koncert, utakmicu ili predstavu, ostaje samo da se prisjete kako im je bilo ljepše kad su u 20:00 h sjedili kući jer se u Sarajevu ionako ništa nije dešavalo

 

 

 

Ministar kulture i sporta Kenan Magoda osvrnuo se na učinak Vlade Kantona Sarajavo u prethodnim godinama, sa akcentom na učinak ministarstva na čijem je čelu, odgovarajući na kontinuirane kritike na račun "nesposobnosti aktuelne vlasti". 

 

- Kažu da smo svi isti.


Valjda im je to posljednja slamka spasa kad vide da Sarajevo više ne liči na ono polumrtvo, poluprazno, poluzagaslo mjesto kakvo su nam ostavili.     


- A šta imamo danas?


Imamo sportske klubove koji po prvi put nakon više decenija dobijaju ovako značajnu finansijsku podršku , veću nego ikada u historiji Kantona Sarajevo. Imamo kulturne institucije koje više ne mole za milost, nego konačno dobijaju budžet dostojan tog imena. Imamo grad u kojem je najveći problem to što građani više ne znaju gdje će prije, da li na „Kulturu na ulice“, “Baščaršijske noći”, „Street Food Festival“, operu u Narodnom, predstavu u Kamernom ili SARTR, na Live Stage, ili možda ipak na Garden of Dreams i Matinee.


Pa stvarno strašno.


Čovjek više ne zna je li mu veći stres to što dijete od rođenja prima dječiji doplatak od 190 maraka sve do punoljetstva, a ne tako davno taj iznos je bio 117 KM, ili to što porodilja godinu dana prima 1.300 KM mjesečno. A da i ne spominjemo činjenicu da se vrtići subvencioniraju…, pa stvarno bezobrazno. Knjige u osnovnoj školi potpuno besplatne, a djeca do škole putuju bez marke.


Zamislite samo tu nesposobnost vlasti: obnavljati škole, mijenjati stolariju i grijanje, pa djeci još poklanjati set ulaznica za kina i muzeje kad postanu punoljetni. Užasno neodgovorno, zar ne?


Posebno kad na to dodamo besplatne preglede i HPV vakcine za srednjoškolke, subvencioniranje školarina za najbolje studente.


Kako to neko reče, svi su isti.


Jasno, potpuno isti kao prije nekih tamo godina, kada su Sarajevo i sport i kultura i porodice i studenti i škole i vrtići tapkali u mraku.

 

Neka nastave pričati. Mi ćemo nastaviti raditi. A svima kojima smeta to što više ne znaju hoće li prije na koncert, utakmicu ili predstavu, ostaje samo da se prisjete kako im je bilo ljepše kad su u 20:00 h sjedili kući jer se u Sarajevu ionako ništa nije dešavalo.


I za kraj, znate šta je najzanimljivije?


Dok su otvoreno govorili kako treba „zaustaviti rapidan rast Kantona Sarajevo“, mi svakim svojim potezom, radom i djelima pokazujemo da nas neće zaustaviti.
Možda su smanjenjem pondera nanijeli najveći udarac ovom gradu još od agresije, ali Sarajevo je jače od bilo kakvih udaraca.


I ovo će, kao i uvijek, preživjeti i iz svega izaći još snažnije - zaključuje na kraju svog komentara ministar Kenan Magoda. 

 

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook