Priroda bez filtera, u kojoj riječi "divlja" i "netaknuta" nisu tek puka marketinška fraza. Strme litice, ledena bistra rijeka, zelenilo i šum vode. Upravo to krije kanjon rijeke Rakitnice koji leži između veličanstvenih planina Bjelašnice i Visočice, jugoistočno od Sarajeva. Ovaj je kanjon jedna od mnogih prekrasnih tajni Bosne i Hercegovine, zemlje nevjerojatne prirode, u kojoj ona još uvijek vodi glavnu riječ, daleko od turista i Instagram filtera.
Divljina bez kafića, trgovina i influencera koji se snimaju...
Za kanjon Rakitnice neće vidjeti plakate ni reklame, na njega nećete naići slučajno, prema njemu ćete krenuti ciljano, informirano, spremni potpuno prepustiti prirodi da vas vodi. Ova divlja pukotina u planinama mjesto je na kojem nema kafića, kioska sa suvenirima ni gužve, a i signal za mobitel probija se rijetko, tek na mahove, i upravo je to ono što traže oni koji ga posjećuju, prenosi Putnikofer.
Pritoka Neretve u zagrljaju Bjelašnice i Visočice
Rijeka Rakitnica pritoka je Neretve, a njen kanjon jedan je od najočuvanijih i najdubljih u Europi. Od Sarajeva je udaljen oko sat i po vožnje, od Mostara oko dva i pol sata, a najbliže veće mjesto je Konjic, kojem dio toka i administrativno pripada. Kanjon je dug 26 kilometara, a dubina litica na nekim dijelovima dostiže i do 800 metara.
Rijeka Rakitnica vijuga među tim stijenama, bori se s njima i pritom stvara prizore za pamćenje: slapove, brzace, usjeke i tirkizna jezerca. Dramatičan izgled kanjona ne fascinira samo planinare i avanturiste, već i biologe i geologe koji proučavaju fascinantne stijene i brojne endemske vrste biljaka i životinja.
Kanjon nije lako dostupan, ali ga to čini još ljepšim i očuvanijim
Kanjon Rakitnice nije lako dostupan, do njega nema asfaltirane ceste i putokazi su rijetkost. Staze su zahtjevne i često neoznačene, pa se preporučuje angažovati lokalne vodiče. Najčešća polazišta za istraživanje kanjona su Umoljani i Lukomir, dva tradicionalna sela smještena na visokoj Bjelašnici. Do Umoljana se može doći vozilom iz Sarajeva za oko sat i po vožnje. Cesta je djelimično makadamska, ali prohodna za većinu automobila.
Iz Umoljana vodi markirana staza prema selu Lukomir, a usput se otvara spektakularan pogled na kanjon. To je jedna od najpristupačnijih tačaka za sigurno razgledavanje bez spuštanja u sam kanjon. Za one koji žele ozbiljnije planinarenje ili canyoning, idealno je dogovoriti turu s lokalnim planinarskim društvom ili vodičem.
Tura na kojoj možete upoznati tradicionalni život u planini
Najpopularnija je staza koja vodi od Umoljana do Lukomira, najvišeg stalno naseljenog sela u Bosni i Hercegovini. Staza prolazi kroz pašnjake, šume i stjenovite krajolike, a pogled na kanjon otvara se nakon otprilike dva i po sata hoda. Tura fizički nije teška i prikladna je za rekreativne planinare, a na njoj možete doživjeti tradicionalni način života lokalnog stanovništva, koje ljeti još izvodi ovce na ispašu i proizvodi sir i kajmak na planini.
Mjesto idealno za one koji traže autentičnost i iskonsku prirodu
Kanjon Rakitnice rijetko ćete vidjeti na turističkim brošurama, razglednicama i objavama influencera. Mjesto je to koje privlači ljude koji traže autentičnost i prirodu u njenom izvornom obliku. Zato, ako tragate za krajolicima za koje se treba malo potruditi, za prostorom gdje je divljina još slobodna, a priroda je sve što trebate – kanjon Rakitnice čeka.
(Putnikofer.hr/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook