Od 24. aprila

Kako je Schmidt i naredio: Svi nivoi vlasti obustavili isplate SNSD-u i koalicionim partnerima

Front15.05.25, 18:14h

Kako je Schmidt i naredio: Svi nivoi vlasti obustavili isplate SNSD-u i koalicionim partnerima
- Osobe odgovorne za izvršenje budžeta na svim nivoima, uključujući i banke, odgovorne su i obavezne da obustavljena sredstva prenesu na poseban račun koji je u tu svrhu otvorila Centralna banka BiH - navode iz OHR-a

 

 

Svi nivoi vlasti su ispoštovali odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini o obustavljanju isplate novca iz budžeta na svim nivoima u BiH za stranku Milorada Dodika i njenog koalicionog partnera u entitetu Republika Srpska.

 

Opštinski, kantonalni, entitetski i državni nivoi vlasti obustavili su novac za Savez nezavisnih socijaldemokrata i stranku Ujedinjena Srpska koja je koalicijski partner Dodiku u vlasti entiteta RS, potvrđeno je iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH za Radio Slobodna Evropa.

 

- Sva plaćanja budžetskih sredstava za finansiranje političkih stranaka SNSD i Ujedinjena Srpska u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, Narodnoj skupštini Republike Srpske, kantonalnim skupštinama, gradskim i općinskim vijećima/skupštinama, te u Skupštini Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine obustavljena su, u skladu s Odlukom visokog predstavnika od 24. aprila 2025. godine - navedeno je iz OHR-a.

 

- Osobe odgovorne za izvršenje budžeta na svim nivoima, uključujući i banke, odgovorne su i obavezne da obustavljena sredstva prenesu na poseban račun koji je u tu svrhu otvorila Centralna banka Bosne i Hercegovine - navodi se u odgovoru iz OHR-a.

 

Visoki predstavnik Christian Schmidt donio je odluku 24. aprila ove godine.

 

Schmidt je tada, obraćajući se u Sarajevu, kazao da se obustava finansiranja odnosi na budžete na svim nivoima, od državnog, entitetskih do općinskih, ističući da “antidejtonsko djelovanje ima posljedice i da će svoju odluku razmotriti nakon što ono prestane”.

 

- Sva sredstva za ove stranke, na svim nivoima vlasti, bit će obustavljena i preusmjerena na poseban račun u Centralnoj banci BiH - kazao je Schmidt.

 

Schmidt je kazao da odluka stupa odmah na snagu i da njome želi podržati napore institucija BiH da se suprotstave “flagrantnim napadima vladajuće koalicije RS-a, predvođene SNSD-om i Ujedinjenom Srpskom, na temeljne principe Dejtonskog sporazuma i ustavno-pravni poredak BiH”.

 

- SNSD i Ujedinjena Srpska kontinuirano instrumentaliziraju institucije RS-a kako bi spriječile institucije BiH da efikasno provode odluke i svoju nadležnost na teritoriji cijele države - kazao je Schmidt.

 

Rukovodstva dviju stranaka optužio je i da podstiču institucije i građane RS-a da počine krivična djela, prijeteći im sankcijama ukoliko pokažu otpor i neposlušnost.

 

- Državne institucije imaju uporište u Dejtonskom sporazumu i svako nepoštovanje odluke koju sam donio podliježe krivičnoj odgovornosti i može rezultirati daljnjim mjerama - rekao je.

 

Prema podacima iz financijskih izvještaja političkih stranaka, SNSD je iz budžeta na svim nivoima u prošloj godini dobio nešto više od dva miliona maraka, dok je Ujedinjena Srpska dobila nešto više od 395 hiljada maraka.

 

Schmidt je odlukom naložio bankama, u kojima dvije stranke imaju otvorene račune, da prebace novac koji im je isplaćen iz budžeta na račun Centralne banke BiH, te da o tome obavijeste Ured visokog predstavnika (OHR).

 

Dodik i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, koji je predsjednik Skupštine RS-a, osumnjičeni za napad na ustavni poredak, zajedno sa premijerom RS-a Radovanom Viškovićem.

 

Za njima je u martu raspisana centralna potjernica, jer se nisu odazvali pozivu na saslušanje Tužilaštva BiH.

 

To znači da bi svaka od ukupno 16 policijskih agencija na svim nivoima vlasti u BiH, trebalo da ih privede, što do danas nije učinjeno.

 

Dodik je krajem februara prvostepeno osuđen pred Sudom BiH na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika i potpisivanje ukaza o proglašavanju zakona koje je Schmidt ranije poništio.

 

Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH ima ovlasti, koje je potvrdio i Ustavni sud BiH i Evropski sud za ljudska prava iz Strasbourga, da nameće zakone i smjenjuje dužnosnike. Izmijenio je i Krivični zakon BiH i uveo da su njegove odluke obavezujuće.

 

Dan nakon izricanja prvostepene presude Dodiku, Narodna skupština RS-a usvojila je 27. februara neustavni zakon o zabrani rada Suda i Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH.

 

Vlast RS-a tvrdi da ne odustaje od ovog zakona, iako je Ustavni sud BiH 7. marta privremeno zaustavio njegovu primjenu.

 

(Slobodnaevropa.org/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook