Brojne delegacije, roditelji i prijatelji danas su povodom 5. maja - Dana žalosti u znak sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, položila cvijeće na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992. - 1995.
Vlada Kantona Sarajevo je proglasila 5. maj Danom žalosti u znak sjećanja na tu djecu Sarajeva.
U toku opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine pripadnici Vojske Republike Srpske ubili su 1.601 dijete ovog grada, a više od 14 hiljada ih je ranjeno.
Teror nad građanima Sarajeva trajao je 1.425 dana, a napadi na civile s položaja Vojske RS odvijali su se svugdje i u svako doba dana ili noći.
Djeca Sarajeva ubijana su na igralištima ispred zgrada, na ulicama, u redovima za hranu i vodu.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica kazao je da svi moraju gajiti kulturu sjećanja na najmlađu populaciju koja je na tako brutalan način ubijana tokom opsade grada.
- Ne smijemo to zaboraviti posebno zbog mladih i obavezuje nas da sve prenesemo na mlade koji danas žive i koji nemaju dovoljno saznanja o svemu onome što se dešavalo – kazao je.
Grabovica tvrdi da mladi moraju znati kako su njihovi vršnjaci u ratu ubijani i kako su njihovi snovi završili na monstruozan način.
- Ne da bi mrzili, već da kreiraju svoju budućnost na drugačiji način, a to je da se takvo zlo nikada ne ponovi – kazao je Grabovica.
Potpredsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Alija Hodžić govorio je o ličnoj tragediji gubitka kćerke Jasmine, koja je napunila 18 godina kada su je zločinci ubili granatom.
- Ostali smo supruga i ja da tješimo jedno drugo. Dragi narode, nemojte poželjeti nikome, jer vidite šta se dešava u Palestini, Ukrajini i Indiji - kazao je.
Predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo Senida Karović tvrdi da je poražavajuće što još uvijek nikada nije podignuta optužnica za ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva.
- Nas boli činjenica da Tužilaštvo BiH ništa ne čini po pitanju podizanja optužnice. Živimo u periodu laži, ali koliko god neko laže, mi smo više spremni da pričamo istinu i nikada se nećemo umoriti – poručila je.
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk kazao je da država nosi najdublje ožiljke zbog nedostatka ove populacije.
- Moramo prenositi istinu, a institucije BiH treba da okončaju postupke koji su započeti, jer još uvijek stoje u ladicama i nisu riješeni – istakao je premijer.
Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić smatra da društvo ne smije zaboraviti takve stvari.
- Ovo je jedna od najvažnijih stvari kojih treba da se sjećamo. Ne smijemo dozvoliti da se ovo ponovo desi – poručio je Puharić.
(FENA/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook