VIDEO/ UŽIVO iz Vatikana

Procesija s papinim lijesom duga 6 kilometara: Papa Franjo po svojoj želji pokopan u bazilici svete Marije Velike u Rimu

Hronika26.04.25, 13:24h

Procesija s papinim lijesom duga 6 kilometara: Papa Franjo po svojoj želji pokopan u bazilici svete Marije Velike u Rimu
Na grobnoj ploči od ligurskog mramora ispisano je Franjino ime na latinskom, Franciscus, a Papa je pokopan u grobnicu u podu, u maloj niši

 

 

 
 

Papa Franjo pokopan u bazilici svete Marije Velike 


13:18 - Tijelo preminulog pape Franje u subotu je, nakon mise, preneseno u baziliku svete Marije Velike (Santa Maria Maggiore) u Rimu gdje je i pokopan.


Drveni lijes pape Franje nakon sprovodne mise unesen je u baziliku svetog Petra, nakon čega je u procesiji prevezen do bazilike svete Marije Velike, gdje je i pokopan po svojoj želji.


Franjin lijes su na ulicama Rima ispratili mnogi vjernici.


Procesija s papinim lijesom, dužine oko šest kilometara (od Vatikana do bazilike), prošla je pokraj brojnih rimskih znamenitosti, između ostalih i rimskog Foruma i Koloseja, a oko 13 sati došla je do bazilike svete Marije Velike.


Na grobnoj ploči od ligurskog mramora ispisano je Franjino ime na latinskom, Franciscus, a Papa je pokopan u grobnicu u podu, u maloj niši.


Čitav se ispraćaj odvijao po pojednostavljenoj proceduri, po želji pape.


Prema podatcima talijanske policije, oko 140.000 osoba nalazilo se tijekom mise za papu na Trgu svetog Petra i okolnim ulicama, dok je sam trg skoro u potpunosti ispunjen sa 40.000 prisutnih. Procjene Vatikana govore o 200.000 ljudi.


Misu za papu Franju predvodio je dekan Kardinalskog zbora kardinal Giovanni Battista Re, a sprovodnoj misi prisustvovalo je 55 predsjednika, 12 vladajućih monarha i 130 službenih delegacija.


Posljednji papa pokopan u bazilici svete Marije Velike bio je Klement IX. davne 1669. godine.

 

Preporuke duše pape nebu

 

12:20 - Nakon podjele pričesti, proces koji je trajao oko deset minuta, uslijedio je period refleksije prije završnog dijela mise – preporuke duše pape nebu.


 - Preporučimo Božijem milosrđu dušu pape Franje, biskupa Katoličke crkve, koji je svoju braću i sestre učvrstio u vjeri u uskrsnuće - rekao je kardinal Re na latinskom jeziku.


Nakon toga, kardinali su izgovorili imena desetina katoličkih svetaca, moleći ih da se zauzmu za papu Franju.


Zatim će biti izrečena pogrebna molitva iz Bizantske liturgije na grčkom jeziku, a predstavnici Istočnih katoličkih crkava, 23 autonomne crkve koje su odvojene od glavne Rimokatoličke crkve, ali priznaju papu kao poglavara i u punom su zajedništvu s Rimom, izaći će naprijed.


Veći dio muzike na sprovodu izvodi se u obliku jednostavnih muzičkih linija koje pjevaju svećenici i hor.


Jednostavni napjev, poznat i kao gregorijanski koral, način je izražavanja liturgije kroz muziku koji se razvio u ranim stoljećima kršćanstva. Ime je dobio po papi Grguru I, kojem se pripisuje njegovo stvaranje.


Muziku izvodi prestižni Hor Sikstinske kapele, koji čini 20 muškaraca i 30 dječaka – lični hor pape. Neki dijelovi mise su postavljeni u složeniju polifoniju, ali Vatikan nije objavio imena kompozitora.

 

Kardinal Re: Papa Franjo bio je 'papa među narodom' 


11:24 - Tokom emotivne propovijedi na sahrani pape Franje, kardinal Giovanni Battista Re istakao je da je papa Franjo bio "papa među narodom, s otvorenim srcem za sve".


- Bogat ljudskom toplinom i duboko osjetljiv na izazove savremenog svijeta, papa Franjo je istinski dijelio patnje, tjeskobe i nade našeg vremena - rekao je kardinal, naglasivši njegovu neumornu borbu za prava izbjeglica, raseljenih osoba i siromašnih.


Re je podsjetio kako je papa Franjo tokom godina neumorno pozivao na mir, osuđujući rat kao "uvijek bolni i tragični poraz za cijelo čovječanstvo".


Prvo putovanje pape kao pontifa bilo je upravo na Lampedusu, simbolično mjesto nade za mnoge migrante.


- Papa Franjo je običavao završavati svoje govore i susrete riječima: 'Ne zaboravite moliti za mene.' Dragi papa Franjo, sada te mi molimo da se ti moliš za nas. Blagoslovi Crkvu, Rim i cijeli svijet, kao što si to učinio prošle nedjelje sa balkona ove bazilike - kardinal Re je emotivno poručio na kraju.

 

Sahrana pape Franje započela uvodnim obredima 


10:20 - Na Trgu svetog Petra u Vatikanu započeo je obred povodom sahrana pape Franje, koju prati hiljade vjernika i svjetskih zvaničnika.


Služba je otvorena antifonom, kratkim muzičkim pjevom i psalmom, a većina obreda odvija se na latinskom jeziku. Hor i okupljeni vjernici zajedno su pjevali.


Hor Sikstinske kapele, sastavljen od 20 muškaraca i oko 30 dječaka, intonirao je Psalam 64, uvodeći prisutne u duhovnu atmosferu ovog istorijskog događaja.


Nakon tri dana tokom kojih je tijelo pape Franje bilo izloženo u Bazilici svetog Petra, kovčeg je prenesen na trg ispred bazilike. Prethodila mu je jednostavna Knjiga Evanđelja, a sam kovčeg su nosili "Gospoda Njegove Svetosti" – papini batleri i poslužitelji.


Kolegij kardinala, predvođen ukrašenom Knjigom Evanđelja, svečano je izlašao iz bazilike prema trgu, pridržavajući se redoslijeda po starješinstvu, te su poljubili oltar prije zauzimanja svojih mjesta.


Kao posljednji na trg je stigao kardinal Giovanni Re, koji predvodi misu, čime je službeno započela liturgija ispraćaja pape Franje.

 

Poseban raspored sjedenja na sahrani pape Franje: Prednost Argentini i Italiji 

 

10:10 - Protokol sjedenja za visoke zvanice na sahrani pape Franje pomno je organizovan kako bi odražavao važnost pojedinih zemalja i lične veze sa papom.


Službeni gosti će biti raspoređeni prema francuskom abecednom redu prema nazivima svojih zemalja. Ipak, postoje izuzeci: predsjednik Argentine Javier Milei i italijanska premijerka Giorgia Meloni imat će posebna mjesta zbog svojih nacionalnosti.


Delegacije će biti smještene u posebnu sekciju s desne strane oltara, na vrhu stepenica koje vode ka bazilici svetog Petra. Posebno mjesto pripalo je Argentini, rodnoj zemlji pape Franje, gdje će predsjednik Javier Milei zauzeti prvo mjesto u prvom redu. Iako je Milei tokom predizborne kampanje 2023. godine vrijeđao papu nazivajući ga "imbecilom koji brani socijalnu pravdu", nakon preuzimanja dužnosti promijenio je svoj ton.


Odmah iza Argentine slijedi Italija, koja ima povlašten položaj jer okružuje Vatikan i igrala je ključnu ulogu u priznavanju njegove suverenosti 1929. godine. 


Za ostale delegacije slijedi raspored po francuskom abecednom redu, budući da se francuski i dalje smatra jezikom diplomatije. Nazivi zemalja neće biti određeni prema izvornim jezicima, već prema francuskim nazivima.


Kraljevske porodice će imati prednost nad ostalim šefovima država. Na prednjim mjestima očekuju se kraljevi i kraljice Španije i Belgije, kao i princ Albert od Monaka. Vatikan je potvrdio da neće biti razlike između katoličkih i nekatoličkih monarha prilikom rasporeda sjedenja.


Ovaj dan je ne samo veliki trenutak za Katoličku crkvu, već i duboko ličan trenutak za sve okupljene.


Sastav prisutnih na sahrani jasno odražava vrijednosti koje je papa Franjo snažno zagovarao: pomoć beskućnicima, migrantima i izbjeglicama. Čak su omogućeni posebni aranžmani da neki zatvorenici prisustvuju ceremoniji, u znak poštovanja prema papinom gestu poniznosti, jer je često posjećivao zatvore i prao noge zatvorenicima.

 

Posljednji ispraćaj pape Franje, na Trgu svetog Petra više od 200.000 ljudi

 

09:45 - Ispraćaj pape Franje, koji je umro u ponedjeljak u dobi od 88 godina, održat će se danas na Trgu svetog Petra. Očekuje se da će više od 200.000 ljudi prisustvovati ceremoniji na prostranom trgu ispred Bazilike svetog Petra.


Dosad je potvrđeno prisustvo oko 50 šefova država te članovi kraljevskih porodica. Među potvrđenim gostima su princ William, predsjednik Francuske Emmanuel Macron, španski kralj Felipe VI i kraljica Letizia, te brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva, prenosi BBC.


Na Trgu svetog Petra prisutni će biti i predsjednik SAD-a Donald Trump s prvom damom Melanijom Trump, bivši predsjednik Joe Biden i bivša prva dama Jill Biden, britanski premijer Keir Starmer, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Filipina Ferdinand Marcos Jr, te argentinski predsjednik Javier Milei.


Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stigao je u Rim zajedno sa suprugom Olenom Zelenskom i ukrajinskom delegacijom, potvrdio je glasnogovornik predsjedništva za javni servis Suspilne.


Atmosfera na Trgu svetog Petra je ispunjena emocijama, a iz svih krajeva svijeta pristižu vjernici. Posebno je primjetan veliki broj mladih, što odražava globalni doseg Katoličke crkve.


Nakon završetka sahrane, održaće se pogrebna povorka od Trga svetog Petra do Bazilike Santa Maria Maggiore. Papa Franjo će svoje posljednje zemaljsko putovanje obaviti u posebno prilagođenom papamobilu, koji će omogućiti okupljenima da odaju počast dok kovčeg prolazi ulicama Rima, prenosi Fena.

 

Na sahrani papi Franji u Vatikanu iz Bosne i Hercegovine prisustvuju Borjana Krišto, Denis Bećirović i Željka Cvijanović.

 

Stroga pravila odijevanja za sprovod pape Franje: Crna boja obavezna, haljina ispod koljena, od nakita samo biseri...

 

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook