Komentirajući aktuelnu političku, ustavnu pa i sigurnosnu krizu u BIH predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić podsjeća na juni 2023. i donošenje zakona o neobjavljivanju odluka OHR-a u Službenom glasniku RS, odnosno neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BIH na teritoriji RS. Ukaze kojim su stupili na snagu potpisao je predsjednik RS Milorad Dodik, koji je bio i zagovornik njihovog donošenja.
- Ovaj drugi zakon definitivno je sporan i time je i od strane RS udareno na Dejtonski mirovni sporazum, jer je Ustavni sud BIH dejtonska kategorija, ma koliko nama štetan bio način odlučivanja u samom Ustavnom sudu zbog stranih sudija. Svi su kršili Dejton. Definitivno je da Kristijan Šmit nema pravo da nameće zakone, ali isto tako ne možete ni vi da Ustavni sud razvlastite na dijelu teritorije BiH. To je praktično izdvajanje iz BiH u smislu jednog stuba vlasti, razvlašćivanje sudske vlasti. I tu počinju problemi vezani za ovu aktuelnu krizu, koji se usložnjavaju – kaže Trivić za Avaz.
Dodaje da nevinih nema, jer su svi iz Dejtonskog sporazuma uzimali ono što im odgovara.
- Da li je Milorad Dodik jedini krivac? Pa nije, ali definitivno je u svakoj krizi on. Definitivno su zakoni od 27. februara ove godine sporni i neustavni, jer su institucije osnovane nakon Dejtona – SIPA, Sud i Tužilaštvo BiH, osnovane uz saglasnost RS. To nam se može sviđati ili ne, ali to je činjenica. Mislim da je rukovodstvo RS svaki put išlo korak dalje u zaoštravanju, da je na pregovore trebalo pozivati mnogo ranije, da se pitanje stranih sudija trebalo rješavati ranije ali ne donošenjem zakona u NSRS. Znam da je to teško pitanje ali taj zakon nije odgovor, jer se u rizičnu situaciju dovode i NSRS, i sama RS. Mislim da su tu napravljene kardinalne greške koje su dalje vodile u još dublje greške – ističe Trivić.
Smatra da pozivi na dijalog od Dodika stižu prekasno, jer je situacija toliko složena i ne vidi ga kao nekog ko ovu zemlju može voditi iz krize.
- Postoje institucije koje su same sebi zadale zadatke. Ja neću reći kako treba, jer ne radim u tim institucijama, ali generalno ova neizvjesnost nije dobra za ekonomske prilike, privredu, a na kraju ni za zdravlje ljudi. Ovo je situacija u kojoj građani gube strpljenje, jer sve se vrti oko ovoga a suštinske teme čekaju. Nadati se brzom rješenju i sačuvati mir pod svaku cijenu – kaže Trivić.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook