NOVA JUTARNJA ADRESA: Počinje sa radom portal Bhdani.ba
Magazin Dani od danas i u elektronskom izdanju - u vidu informativnog portala www.Bhdani.ba. Novi portal će kroz 70-ak svojih rubrika pratiti sva aktuena dešavanja u BiH i svijetu, pod sloganom "Prva jutarnja adresa"

- Ideja da se osnuje jedan ovakav portal postoji već više godina, ali nismo imali dovoljno sredstava da krenemo u jedan takav ozbiljan projekt, budući da smo zamislili da napravimo portal koji će prvenstveno proizvoditi, a ne samo kopirati i distribuirati vijesti sa drugih portala – kazao je Eldin Hadžović, urednik Dana.
Kako navodi, karakteristika portala će biti dosta jutarnjih vijesti i jednostavnost dizajna pod sloganom "Prva jutarnja adresa".
- Na žalost, novinarstvo na portalima svelo se na copy/paste vijesti - kaže Hadžović, te navodi da će se portal Bhdani.ba razlikovati od ostalih po tome što neće biti „oglasna ploča“, tj da neće forsirati agencijske vijesti, nego će posebna pažnja biti posvećena autorskim novinarskim formama, posebno komentaru i intervjuu, gdje će eminentna novinarska imena koja sarađuju sa magazinom Dani imati svoje mjesto.
- Ono po čemu će se portal razlikovati od magazina Dani je, pored periodičnosti, i činjenica da neće biti hermetičan kao Dani. Bit će puno otvoreniji ka veselijim sadržajima i neće biti opterećen, kao što su Dani politikom, recimo. Više će biti video, audio i foto sadržaja, pratit sve što se prati po dnevnim portalima, ali nećemo objavljivati vijesti koje vrijeđaju inteligenciju čitalaca – ističe Hadžović.
Urednica portala će biti Farrah Purić, a sam portal će imati posebnu redakciju koja će fizički biti odvojena od Dana, s tim da će na portalu biti i sadržaji koji će se moći naći u printanom izdanju Dana. Novinari printanog izdanja Dana također će participirati u izradi portala, ali u komentatorskoj formi.
- U biti, ono što hoćemo da pokažemo jeste to da je moguće napraviti portal bez raznih slajdova i bez napornih video sadržaja. Naravno, imat ćemo izuzetno jaku video sekciju, ali to će biti prave video vijesti, pravo video novinarstvo. Međutim, to su dugoročniji planovi – kaže Eldin Hadžović.
O konkurenciji u BiH i da li je uopšte ima, Hadžović tvrdi da ovakav koncept još nije dovoljno razrađen u BiH, te da nijedan portal ne vidi kao konkurenciju.
- Nećemo pucati na istu publiku kao ostali. Siguran sam da u BiH postoji publika koju zanimaju najjednostavnije hard vijesti, i mislim da treba pronaći pravi način da im se to prezentira – zaključuje Hadžović.
(DEPO/dg)
