DRAMATIČNA SITUACIJA U TRNOVU

Ako brana pukne, Sarajevo bi se moglo naći pod vodom

Arhiva29.10.10, 08:19h

Kako predviđaju stručnjaci, u slučaju da zemlja počne brže kliziti, hiljade kubika materijala zapriječile bi rijeku Željeznicu i stvorile veliko jezero. Pod pritiskom, napominju stručnjaci, voda bi probila nagomilanu zemlju, a jezero bi se, u tom slučaju, izlilo prema Sarajevu i poplavama ugrozilo cijelu kotlinu od Trnova do Lukavice, Dobrinje, Ilidže, pa čak i dalje

bogatići1

Foto: Dnevni avaz

Situacija na velikom klizištu kod Trnova i dalje je teška i dramatična, piše današnji Dnevni avaz čija je ekipa jučer posjetila Bogatiće, gdje su zatekli samo dva dežurna radnika.

Oni su kazali da stalno prate kako zemlja klizi te da nema dana kada ne primjećuju velika pomjeranja. Navode da je tokom posljednja dva dana pukao i veliki podzid brane.

Prema riječima tehničkog direktora Alaudina Alihodžića nadležni iz "Elektrodistribucije" Sarajevo stalno obilaze teren, a jučer su bili s izvođačima radova koje će angažirati da pokušaju rasteretiti i spasiti ugroženi objekt blizu brane.

 - Svojim sredstvima ćemo u saradnji s "Elektroprivredom RS" pokušati spasiti upravnu zgradu. Što se tiče sanacije samog klizišta, u ponedjeljak imamo sastanak s predstavnicima Ministarstva sigurnosti BiH, entitetskih civilnih zaštita i drugih institucija. Nadam se da će naredne sedmice krenuti sanirati klizište, a i krajnje je vrijeme da se počne. Vrlo bitno je naglasiti to da je glavni problem i središte klizišta iznad brane, a štete na našim objektima samo su posljedica. Ako nadležni ne saniraju klizište, uzaludno je bilo šta raditi oko brane i upravne zgrade - kazao je Alihodžić i dodao kako se nada da će sljedeće sedmice krenuti sanacija, a već su počeli helikopterima izviđati teren.

U Bogatićima su jučer bili profesor Građevinskog fakulteta Đenari Ćerimagić i drugi stručnjaci.

 - Tražili smo načine kako uvesti izvođače da počnu bilo šta raditi kako bi smanjili opterećenje na objektu. Činjenica je da se još bavimo posljedicama, a uzroci velikih pomjeranja tla su daleko. Ipak, nećemo sjediti skrštenih ruku. Počet ćemo kopati i vršiti zamjenu materijala u podnožju klizišta, napraviti drenažu... - istakao je profesor Ćerimagić.

No, kako je rekao, problem je to što ide sve lošije vrijeme, a brzo će početi rasti i vodostaj Željeznice, što će umnogome otežati uvjete za sanaciju.

Kako predviđaju stručnjaci, u slučaju da zemlja počne brže kliziti, hiljade kubika materijala zapriječile bi rijeku Željeznicu i stvorile veliko jezero. Pod pritiskom, napominju stručnjaci, voda bi probila nagomilanu zemlju, a jezero bi se, u tom slučaju, izlilo prema Sarajevu i poplavama ugrozilo cijelu kotlinu od Trnova do Lukavice, Dobrinje, Ilidže, pa čak i dalje.

(Dnevniavaz.ba, DEPO PORTAL/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook